Ove godine većina banaka povodom Svetskog dana štednje i Nedelje štednje ne nude veće kamatne stope na položene uloge. Nekoliko njih su odlučile da simbolično, povećaju procenat zarade štediša. Za razliku od ranijih godina, kada su se utrkivale sa kamatama koje su se kretale od pet do devet odsto, sada akcenat stavljaju na sigurnost depozita. Tako će ove godine štediše dobiti kamate od 1,5 do 3,5 odsto na evre, zavisno od perioda oročenja. Građani su dosad položili u banke oko 8,4 milijarde evra. U proteklih godinu dana, od septembra prošle do septembra ove godine devizna štednja se uvećala za 5,6 odsto ili za 470 miliona evra, a dinarska za čak 32 odsto ili za 5,8 milijardi dinara. Banke su kamate počele da obaraju intenzivno u protekle dve godine i taj trend kako kažu biće nastavljen dok se ne približimo zemljama u regionu, a zatim i Evropskoj uniji.
Ove godine većina banaka povodom Svetskog dana štednje i Nedelje štednje ne nude veće kamatne stope na položene uloge. Nekoliko njih su odlučile da simbolično, povećaju procenat zarade štediša.
Za razliku od ranijih godina, kada su se utrkivale sa kamatama koje su se kretale od pet do devet odsto, sada akcenat stavljaju na sigurnost depozita. Tako će ove godine štediše dobiti kamate od 1,5 do 3,5 odsto na evre, zavisno od perioda oročenja.
Građani su dosad položili u banke oko 8,4 milijarde evra. U proteklih godinu dana, od septembra prošle do septembra ove godine devizna štednja se uvećala za 5,6 odsto ili za 470 miliona evra, a dinarska za čak 32 odsto ili za 5,8 milijardi dinara.
Banke su kamate počele da obaraju intenzivno u protekle dve godine i taj trend kako kažu biće nastavljen dok se ne približimo zemljama u regionu, a zatim i Evropskoj uniji.
- Banke se orijentišu na sigurnost depozita i više nema takmičenja ko će veću kamatu da ponudi - kaže Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije.
- I sa sadašnjim nivoom kamata smo u samom vrhu kako u regionu, tako i u Evropi. Za one koji se zadužuju dobra vest je da će sa nižim kamatama biti povoljniji krediti.
Ipak se isplati
- Postepeno smanjenje kamatnih stopa na štedne uloge, što je tendencija kako u Srbiji, tako i u drugim zemljama regiona, svakako ne daje osnova za tvrdnju da štednja više nije isplativa - navode u Narodnoj banci Srbije.
- Ona je u smislu prihoda od kamate možda manje profitabilna, ali je zato sigurnost isplate važniji motiv koji opredeljuje građane da štede u bankama. Uz to, potvrdilo se da naši građani pretežno ne polažu štednju u banke koje nude visoke kamatne stope, već u banke čijim su uslugama i proizvodima najzadovoljniji.