Na “Produktoj berzi” u Novom Sadu u periodu od 28. oktobra do 1. novembra 2013. godine prometovano je ukupno 2.064,59 tona poljoprivrednih proizvoda, čija je ukupna vrednost iznosila 38.753.798,68 dinara. Ostvareni ovonedeljni obim prometa je skoro prepolovljen u odnosu na prethodnu nedelju, kako sa stanovišta količinskog obima prometa, tako i iz perspektive ukupnog vrednosnog obima prometa, i u potpunosti zaokružuje sliku o oktobarskom trgovanju na “Produktnoj berzi”. Rekordan mesec, tokom koga je na berzi prometovano preko 13.000 tona poljoprivrednih proizvoda, samo potvrđuje značaj kukuruza u strukturi ukupnog prometa. Sezonske aktivnosti na ovom tržišnom segmentu, direktno su uticale na intenziviranje berzanskog trgovanja. O značaju kukuruza za domaće robno-berzansko tržište, svakako govori i podatak da je u strukturi ukupnog prošlonedeljnog prometa, ovaj artikal učestvovao sa preko 75 posto.
Na “Produktoj berzi” u Novom Sadu u periodu od 28. oktobra do 1. novembra 2013. godine prometovano je ukupno 2.064,59 tona poljoprivrednih proizvoda, čija je ukupna vrednost iznosila 38.753.798,68 dinara.
Ostvareni ovonedeljni obim prometa je skoro prepolovljen u odnosu na prethodnu nedelju, kako sa stanovišta količinskog obima prometa, tako i iz perspektive ukupnog vrednosnog obima prometa, i u potpunosti zaokružuje sliku o oktobarskom trgovanju na “Produktnoj berzi”. Rekordan mesec, tokom koga je na berzi prometovano preko 13.000 tona poljoprivrednih proizvoda, samo potvrđuje značaj kukuruza u strukturi ukupnog prometa. Sezonske aktivnosti na ovom tržišnom segmentu, direktno su uticale na intenziviranje berzanskog trgovanja.
O značaju kukuruza za domaće robno-berzansko tržište, svakako govori i podatak da je u strukturi ukupnog prošlonedeljnog prometa, ovaj artikal učestvovao sa preko 75 posto. Tokom nedelje, cena kukuruza se kretala u rasponu od 15,12 dinara za kilogram, do 15,98 dinara za kilogram s kraja nedelje. Ponderisana nedeljna cena iznosila je 15,62 dinara za kilogram, što je identično prošlonedeljnoj prosečnoj ceni. I dok na domaćem tržištu kukuruz pokazuje znake cenovnog oporavka i stabilizacije, dotle na robnim berzama u okruženju ovaj artikal beleži pad cene, a na američkom kontinentu čak pada na svoj cenovni minimum u poslednje tri godine.
Pšenicom je trgovano u skromnoj količini od 260 tona, pri čemu je njena jedinstvena ovonedeljna cena od 19,98 dinara za kilogram za minimalnih 1 posto viša nego prethodne nedelje. Komparacijom sa cenovnim trendovima pšenice na evropskim i američkim berzama, dolazimo do identičnog zaključka, kao i na tržištu kukuruza. Kod nas su cene pšenice i kukuruza stabilne, sa blagom tendencijom rasta, dok svetske cene ovih artikala beleže pad.
Sojom se trgovalo u količini od 150 tona, po prosečnoj ceni od 50,29 dinara za kilogram, što potvrđuje cenovnu stabilnost ovog artikla na domaćem tržištu, u kontinuitetu, tokom čitavog oktobra.
Pored pomenutih primarnih poljoprivrednih proizvoda, tokom protekle nedelje je na “Produktnoj berzi” registrovan i jedan berzanski posao kupoprodaje suncokretove sačme, u količini od 100 tona po ceni od 17,40 dinara za kilogram, što je za 3,57 posto više nego prethodne nedelje.
Jasna cenovna stabilnost sa blagim trendom cenovnog rasta, na gotovo svim segmentima tržišta poljoprivrednih proizvoda, direktno je prouzrokovala da PRODEX, kao agregatni pokazatelj domaćih cena primarnih poljoprivrednih proizvoda, prvi put posle tri meseca pređe granicu od 200 indeksnih poena, beležeći u petak, 1. novembra 2013. godine, indeksnu vrednost od 200,75 indeksnih poena, što je za 1,25 indeksnih poena više nego prošlog petka.