Rudarstvo značajno za razvoj privrede

Bez autora
Nov 04 2013

Ambasador Kanade u Srbiji Roman Vaščuk iznenađen je time što mnogi u Srbiji "prenebregavaju značaj rudarskog potencijala za razvoj celokupne privrede Srbije". Kanadski ambasador je na Trećoj međunarodnoj konferenciji o mineralnim resursima u Srbiji, koja je tokom vikenda održana u Beogradu, rekao kako "makroekonomisti Srbije zaboravljaju da bogatstvo Srbije u mineralnim resursima može u budućnosti značajno transformisati ekonomiju zemlje". Vaščuk je na rudarskom samitu nazvanom "Pokretačka snaga Srbije" istakao da udeo rudarstva u celokupnom bruto domaćem proizvodu Srbije može biti mnogo veći od trenutnog, ali da Srbija u međuvremenu mora dokazati da je zemlja pogodna za investicije u taj sektor.

Rudarstvo značajno za razvoj privredeBogatstvo Srbije u mineralnim resursima može u budućnosti značajno transformisati ekonomiju zemlje, ocenio ambasador Kanade u Srbiji Roman Vaščuk. Projektovano je da učešće rudarske industrije u BDP-u iznosi pet odsto do 2030, rekao profesor Rade Jelenković sa Rudarsko-geološkog fakulteta.

Ambasador Kanade u Srbiji Roman Vaščuk iznenađen je time što mnogi u Srbiji "prenebregavaju značaj rudarskog potencijala za razvoj celokupne privrede Srbije".

Kanadski ambasador je na Trećoj međunarodnoj konferenciji o mineralnim resursima u Srbiji, koja je tokom vikenda održana u Beogradu, rekao kako "makroekonomisti Srbije zaboravljaju da bogatstvo Srbije u mineralnim resursima može u budućnosti značajno transformisati ekonomiju zemlje".

Vaščuk je na rudarskom samitu nazvanom "Pokretačka snaga Srbije" istakao da udeo rudarstva u celokupnom bruto domaćem proizvodu Srbije može biti mnogo veći od trenutnog, ali da Srbija u međuvremenu mora dokazati da je zemlja pogodna za investicije u taj sektor.

"Bio bih veoma srećan da Vlada Srbije učestvuje na predstojećoj PDAC konvenciji u Torontu 2014. godine, gde bi promovisala Srbiju kao mesto pogodno za investicije u istraživanje ruda", napomenuo je Vaščuk.

Konvencija PDAC, je najmasovniji svetski samit rudarskih i istraživačko-geoloških kompanija, na kojoj se svake godine u najvećem gradu Kanade, investitorima predstavlja više od 1.000 kompanija i 126 zemalja.

Učestvovanje na PDAC-u bi Srbiji, kako kaže Vaščuk, omogućilo da sagleda kakva je njena pozicija na međunarodnoj rudarskoj sceni, i u razgovoru sa drugim rudarskim ministrima iz svih krajeva sveta, kroz razmenu iskustava i mišljenja, pomoglo da poboljša srpski kapacitet za privlačenje stranih investicija.

Značaj investicija u istraživanju ruda

Na istoj konferenciji, profesor Rade Jelenković, sa odseka za ekonomsku geologiju na Rudarsko-geološkom fakultetu u Beogradu, istakao je značaj dosadašnjih stranih investicija u istraživanje ruda u Srbiji.

On je podsetio da su u Srbiju, počevši od 2003. godine, strane kompanije uložile oko 300 miliona dolara. Od toga najviše je uložila kompanija "Avala resorsis" sa 117 miliona, zatim "Rio Sava" sa 60 miliona, "Dunav minerals" sa 45 miliona i "Rakita eksplorejšn" sa 15 miliona dolara.

Investicije bi se značajno uvećale otvaranjem rudnika, tako da bi se umesto o milionima govorilo o milijardama dolara.

Razvojnim projektima Sektora, kao i Strategijom upravljanja mineralnim resursima, projektovano je da prihod rudarske industrije do 2030. godine bude 3,8 milijardi evra, sa učešćem od pet odsto u BDP.

Izvršni potpresednik za istraživanja u "Avala risorsis" Šon Hason, ukazao je i na to da je u rudarstvu, jako bitno biti spreman na potencijalno enormni uspeh.

"Šta će se desiti ukoliko se u Srbiji otkrije još rudnih tela poput Bora i Majdanpeka, srpska vlada mora unapred planirati uspeh tih razmera", rekao je Hason.

Na konferenciji "Pokretačka snaga Srbije" učestvovali su i članovi Vlade, pomoćnik ministra prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja Zoran Danilović, državni sekretar tog Ministarstva Tomislav Šubaranović, savetnik Ministarstva energetike, razvoja i životne sredine Sabina Ivanović, kao i finski ambasador Peka Orpana.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik