Iz Turske u Srbiju najviše uvezeno lešnika

Bez autora
Oct 06 2010

U prvih mesec dana od stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Turske, u našu zemlju je od poljoprivrednih proizvoda iz Turske najviše uvezeno lešnika - 142 tone. Mali je procenat ispunjenosti kvota koje su predviđene u bilateralnoj razmeni poljoprivrednih proizvoda. Među zapaženima je još uvoz konditorskih proizvoda - oko 80 tona, ali to čini tek 4,5 procenata ispunjenosti kvote. Što se tiče uvoza iz osam grupa proizvoda za koje su ugovorene simetrične kvote, paradajz, praziluk, paprika, testenine i td., ništa od toga još nije uvezeno u Srbiju. U manjoj količini uvezena je još suva smokva, i to osam procenata od ukupne predviđene kvote. Liberalizacija u trgovini poljoprivrednim proizvodima odnosi samo na proizvode biljnog porekla, dok režim slobodne trgovine ne obuhvata trgovinu proizvodima životinjskog porekla. Trgovina poljoprivrednim proizvodima odvijaće se u okvirima količinskih kvota sa preferencijalnim carinama koje su za oko 50 procenata snižene sa srpske strane, dok se sniženje sa turske strane kreće od 50 do 90 procenata, s obzirom da su u turskoj carine na višem nivou od srpskih.

Iz Turske u Srbiju najviše uvezeno lešnikaU prvih mesec dana od stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Turske, u našu zemlju je od poljoprivrednih proizvoda iz Turske najviše uvezeno lešnika - 142 tone, izjavio je saradnik Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja zadužen za bilateralne odnose sa Turskom Srđan Stević.

On je, na otvaranju susreta privrednika Beograda i Ušaka, turskog grada u unutrašnjoj egejskoj oblasti, naglasio da je mali procenat ispunjenosti kvota koje su predviđene u bilateralnoj razmeni poljoprivrednih proizvoda.

Među zapaženima je još uvoz konditorskih proizvoda - oko 80 tona, ali to čini tek 4,5 procenata ispunjenosti kvote.

Što se tiče uvoza iz osam grupa proizvoda za koje su ugovorene simetrične kvote - paradajz, praziluk, paprika, testenine... - ništa od toga još nije uvezeno u Srbiju, naveo je Stević i napomenuo da je u manjoj količini uvezena još suva smokva, i to osam procenata od ukupne predviđene kvote.

Stević je podsetio da se liberalizacija u trgovini poljoprivrednim proizvodima odnosi samo na proizvode biljnog porekla, dok režim slobodne trgovine ne obuhvata trgovinu proizvodima životinjskog porekla.

On je napomenuo da će se trgovina poljoprivrednim proizvodima odvijati u okvirima količinskih kvota sa preferencijalnim carinama koje su za oko 50 procenata snižene sa srpske strane, dok se sniženje sa turske strane kreće od 50 do 90 procenata, s obzirom da su u turskoj carine na višem nivou od srpskih.

Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Turske počeo je da se primenjuje od 1. septembra, a potpisan je na Ekonomskom samitu u Istanbulu u junu prošle godine i primenjuje se po modelu asimetrične liberalizacije trgovine, u korist srpske strane.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik