Izvoz iz BiH drži tempo

Bez autora
May 25 2010

Bosna i Hercegovina je u prva četiri mjeseca ove godine ostvarila izvoz u vrijednosti 2,1 milijardu KM, što je za oko 28 posto više u odnosu na isti period prošle godine. Istovremeno, uvoz je iznosio oko 3,9 milijardi, što je približno isto u odnosu na isti period 2009. godine. Ovo je, između ostalog. Trgovinski deficit u prva četiri mjeseca ove godine smanjen je za 21 posto u odnosu na 2009, dok je pokrivenost uvoza izvozom dostigla 55 odsto. Najveći deficit zabilježen je kod nafte i naftnih derivata 367 miliona KM i cestovnih vozila 152 miliona KM, a najveći suficit u oblasti pokućstva i dijelova u vrijednosti 167 miliona KM ili 52 posto više nego u istom periodu lani. Najveći izvoz zabilježila je bh. prerađivačka industrija sa 1,8 milijardi KM, a u okviru nje industrija baznih metala sa vrijednošću od 428 miliona KM. Istovremeno, najviše smo uvozili proizvode prerađivačke industrije u vrijednosti 3,1 milijardu KM, od čega najviše otpada na uvoz prehrambenih proizvoda i pića 519 miliona KM.

Izvoz iz BiH drži tempoBosna i Hercegovina je u prva četiri mjeseca ove godine ostvarila izvoz u vrijednosti 2,1 milijardu KM, što je za oko 28 posto više u odnosu na isti period prošle godine.

Istovremeno, uvoz je iznosio oko 3,9 milijardi, što je približno isto u odnosu na isti period 2009. godine.

Ovo je, između ostalog, saopšteno juče na redovnoj mjesečnoj pres-konferenciji Agencije za statistiku BiH.

Trgovinski deficit u prva četiri mjeseca ove godine smanjen je za 21 posto u odnosu na 2009, dok je pokrivenost uvoza izvozom dostigla 55 odsto.

"Najveći deficit zabilježen je kod nafte i naftnih derivata 367 miliona KM i cestovnih vozila 152 miliona KM, a najveći suficit u oblasti pokućstva i dijelova u vrijednosti 167 miliona KM ili 52 posto više nego u istom periodu lani", kazao je Zdenko Milinović, direktor Agencije za statistiku BiH.

Najveći izvoz zabilježila je bh. prerađivačka industrija sa 1,8 milijardi KM, a u okviru nje industrija baznih metala sa vrijednošću od 428 miliona KM. Istovremeno, najviše smo uvozili proizvode prerađivačke industrije u vrijednosti 3,1 milijardu KM, od čega najviše otpada na uvoz prehrambenih proizvoda i pića 519 miliona KM.

U periodu januar-april prva bh. izvozna destinacija bila je Njemačka u koju je plasman iznosio 340 miliona KM, dok smo najviše uvozili iz Hrvatske u vrijednosti 572 miliona KM.

"Ako posmatramo robnu razmjenu s našim glavnim trgovinskim partnerima, došlo je do rasta izvoza u Sloveniju 38 osto, Njemačku i Italiju 30 odsto, te Srbiju 26 odsto, dok je kod uvoza najveći pad zabilježen kod robe iz Srbije 15 i Hrvatske oko jedan odsto", kazao je Milinović.

Industrijska proizvodnja povećana je u prva četiri mjeseca ove godine za 1,7 posto u odnosu na period lani.

"Pad je zbilježen u oblasti vađenja ruda i kamena 1,6 posto, dok je u prerađivačkoj industriji zabilježen rast od 0,6 posto. Kod električne energije, gasa i vode proizvodnja je povećana za 6,1 posto", saopštio je Milinović.

U martu ove godine u BiH je bilo ukupno 698.970 zaposlenih i njihov broj manji je za 0,1 posto u odnosu na februar. Nezaposlenih je 519.160 i ovaj broj je ostao isti u odnosu na prethodni mjesec, dok je stopa registrovane nezaposlenosti iznosila 42,6 posto.

Umjerena inflacija

U aprilu je zabilježen opšti pad nivoa cijena od 0,7 posto najviše zahvaljujući padu cijena struje od 22 posto uzrokovanog prelaskom na jeftiniju ljetnu tarifu.

"Evidentirane su niže cijene odjeće jedan posto i obuće 1,1 posto radi sniženja sezonske odjeće i cipela", rekao je direktor Agencije za statistiku BiH Zdenko Milinović.

Inflacija na godišnjem nivou iznosi 2,4 posto, a najviše je uzrokovana višim cijenama duhana i telekomunikacija od 1. januara, te poskupljenjem prevoza.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik