Stimulacije proizvođačima kesa koje manje zagađuju okolinu

Bez autora
Aug 31 2010

Na narednoj sednici Vlade Srbije trebalo bi da bude usvojena Uredba o subvenciji proizvođačima kesa koje manje zagađuju životnu sredinu. U Srbiji će biti zabranjena proizvodnja i uvoz pretankih polietilenskih kesa. Svaki proizvođač razgradivih kesa dobio bi subvenciju od 7.000 dinara po toni. Sa 5.000 dinara bili bi stimulisani proizvođači kesa koje su deblje od 20 mikrona i koje su pogodne za višestruku upotrebu. U Srbiji će biti zabranjena proizvodnja i uvoz pretankih polietilenskih kesa. Umesto njih koristiće se plastične kese koje mogu više puta da se upotrebe, kao i biorazgradive. Kese, čija je debljina ispod 14 mikrona, odnosno one koje su najčešće u upotrebi i koje dobijamo besplatno na pijacama ili u trgovinama najopasnije su, jer su pretanke i samo za jednokratnu upotrebu. A, potrebno je da se skupi na milione njih da bi se dobila kritična masa pogodna za reciklažu. U zavisnosti od debljine, za razgradnju plastičnih kesa potrebno je između 400 i 1.000 godina.

Stimulacije proizvođačima kesa koje manje zagađuju okolinuNa narednoj sednici Vlade Srbije trebalo bi da bude usvojena Uredba o subvenciji proizvođačima kesa koje manje zagađuju životnu sredinu. U Srbiji će biti zabranjena proizvodnja i uvoz pretankih polietilenskih kesa.

Svaki proizvođač razgradivih kesa dobio bi subvenciju od 7.000 dinara po toni. Sa 5.000 dinara bili bi stimulisani proizvođači kesa koje su deblje od 20 mikrona i koje su pogodne za višestruku upotrebu.

Ovo je "Novostima" potvrdio Bojan Đurić, državni sekretar u Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja. On kaže da će u Srbiji biti zabranjena proizvodnja i uvoz pretankih polietilenskih kesa. Umesto njih koristiće se plastične kese koje mogu više puta da se upotrebe, kao i biorazgradive.

"Kese, čija je debljina ispod 14 mikrona, odnosno one koje su najčešće u upotrebi i koje dobijamo besplatno na pijacama ili u trgovinama najopasnije su, jer su pretanke i samo za jednokratnu upotrebu. A, potrebno je da se skupi na milione njih da bi se dobila kritična masa pogodna za reciklažu", rekao je Đurić.

U zavisnosti od debljine, za razgradnju plastičnih kesa potrebno je između 400 i 1.000 godina. Đurić najavljuje i da će se ubuduće naplaćivati kazne za upotrebu polietilenskih kesa. Taj novac će se slivati u fond iz koga će se subvencionisati proizvođači biorazgradivih i razgradivih kesa.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik