Evropski proizvođači kafe strahuju od američkih sankcija i u ovom sektoru, što bi moglo da dovede do rasta cene ovog proizvoda koji je i bez dodatnog pritiska već dugo na rekordnim nivoima.
Tako je italijanski proizvođač kafe „Ilikafe” pre nekoliko dana objavio da razmatra mogućnosti prženja kafe u SAD kako ne bi morao da brine o poskupljenjima do kojih bi moglo da dođe zbog novih američkih carina.
– Analiziramo možemo li deo kafe koju prodajemo na američkom tržištu da proizvodimo u SAD – rekla je izvršna direktorka Kristina Skočija i dodala da se nadaju da to neće biti potrebno.
Istakla je i da će sa carinama, ako budu uvedene, biti jako teško.
– Gradnja proizvodne linije traje dve godine pa bi rešenje trebalo da uključi pronalaženje novog pogona – istakla je ona, a prenosi portal „Biznis”.Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je prošle nedelje da Evropska unija ima sve instrumente na stolu da odgovori na američke carine ako to bude potrebno.
– Evropa nije počela ovu konfrontaciju. Mislimo da je pogrešna. Imamo sve što je potrebno da zaštitimo naš narod i prosperitet. Imamo najveće jedinstveno tržište na svetu. Imamo snagu za pregovore. Imamo moć da odgovorimo na američke carine – rekla je Fon der Lajenova. Kako se navodi, s obzirom na širenje trgovinskog rata ne iznenađuje da su neki proizvođači, kao „Ilikafe”, zabrinuti i da žele da osiguraju svoje poslovanje. Posebno oni koji se bave proizvodnjom kafe, jer nabavne cene sirovine na globalnom tržištu i onako znatno rastu. Analitičari očekuju da bi cena kafe za krajnje korisnike ove godine mogla da poraste za 25 odsto.
Portal navodi da pojedine najveće pržionice trenutno pregovaraju s trgovinskim lancima o prebacivanju velikih troškova nabavke na potrošače, nakon što je cena popularne arabike udvostručena u proteklom periodu.
Globalna cena arabike, koja se obično koristi u mešavinama mlevene i pržene kafe, ove godine porasla je za više od 20 odsto, i to nakon što je prošle godine već imala rast od 70 procenata, jer je Brazil, proizvođač gotovo polovine svetskih zaliha arabike imao jednu od najgorih suša u istoriji.
Na pitanje kako komentariše poslednja dešavanja u ovom sektoru i šta bi moglo da se dogodi posle uvođenja carina, agrarni analitičar Žarko Galetin kaže za „Politiku” da je tržište kafe bilo u problemu i pre potencijalnih sankcija i da su zbog problema u proizvodnji najvećih svetskih proizvođača rasle cene kafe i kakaoa.– Pijemo nikad skuplju kafu i jedemo nikad skuplju čokoladu. Oni koji proizvode šećerne table sada beleže veće profite jer su drastične razlike u cenama različitih kategorija konditorskih proizvoda – ističe naš sagovornik.
Kada je reč o mogućim preseljenjima proizvodnje pogona velikih proizvođača u Ameriku kako bi izbegli gubitke, on napominje da je to očekivano.
– Američki analitičari su sve dobro proučili. Jedna od posledica uvođenja carina upravo je seljenje kapitala u SAD, što bi bio veliki uspeh za američku ekonomiju i oni na to računaju. Ali taj proces može da traje i godinama. Može da se desi da se posle toga veliki proizvođači ipak vrate na druga, pre svega azijska tržišta gde je cena radne snage niža – rekao je Žarko Galetin.