"Žibel" dobio dozvolu za izvoz u EU

Fabrika za preradu životinjskog otpada "Žibel" u Bačkoj Topoli prva je te vrste u Srbiji koja je dobila izvoznički broj za plasman proizvoda na tržište Evropske Unije. Prve količine produkata dobijenih preradom klaničnog otpada - tehnička mast, mesno koštano brašno i brašna od perja - već sredinom oktobra bi mogle da se nađu na tržištu Mađarske i Slovačke. Ovih dana su zahtevi za izvoz pred nadležnim državnim organima, a sa kupcima iz tih zemalja već postoje predugovori. Očekuju se dobri izvozne rezultate, jer su "Žibelovi" produkti kvalitetom i cenom konkurenti na inostranom tržištu. Reč je o proizvodima koji se koriste kao komponente za hranu za kućne ljubimce, u sektoru u kojem je stroga kontrola, a da se zadovoljavaju najviši standardi u toj proizvodnji potvrdili su i predstavnici dve najveće kompanije - 'Mars' i 'Nestle', koji su obilazili fabriku...

Fabrika za preradu životinjskog otpada "Žibel" u Bačkoj Topoli prva je te vrste u Srbiji koja je dobila izvoznički broj za plasman proizvoda na tržište Evropske Unije, izjavio je danas Tanjugu direktor tog preduzeća Željko Stanić i najavio skori početak izvoza.

Prema njegovim rečima, prve količine produkata dobijenih preradom klaničnog otpada - tehnička mast, mesno koštano brašno i brašna od perja - već sredinom oktobra bi mogle da se nađu na tržištu Mađarske i Slovačke.

"Ovih dana su naši zahtevi za izvoz pred nadležnim državnim organima, a sa kupcima iz tih zemalja imamo predugovore", kazao je Stanić i dodao da očekuje dobre izvozne rezultate, jer su "Žibelovi" produkti kvalitetom i cenom konkurenti na inostranom tržištu.

"Reč je o proizvodima koji se koriste kao komponente za hranu za kućne ljubimce, u sektoru u kojem je stroga kontrola, a da zadovoljavamo najviše standarde u toj proizvodnji potvrdili su i predstavnici dve najveće kompanije - 'Mars' i 'Nestle', koji su obilazili fabriku", rekao je Stanić.

On je naveo i da je u toku uvođenje linije sa programom za razvrstavanje sirovina, koja će biti završena krajem naredne godine.

Istovremeno se gradi i kotlarnica, koja će kao energent koristiti alternativni izvor energije - tehničku mast, čime bi bio zatvoren krug energetske nezavisnosti fabrike.

Vrednost te investicije je 500.000 evra i očekuje se da će biti završena u januaru sledeće godine.

Stanić je takođe ukazao da su kapaciteti srpskih kafilerija otvorenog tipa veći od priliva sirovina, pre svega zbog smanjivanja stočarske proizvodnje i neuređenosti tog tržišta. On je naveo da bi samo fabrika u Bačkoj Topoli mogla da pokupi i preradi svu tehničku mast u zemlji, kao i da su kapaciteti "Žibela" za preradu perja popunjeni tek 20 odsto, dok se linije za preradu "mekog otpada" koriste tek oko 50 procenata.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik