Najsrećnije zemlje na svetu u 2025. godini

Bez autora
Apr 03 2025

Svetski izveštaj o sreći za 2025. godinu donosi nam uvid u to u kojim su zemljama građani najzadovoljniji svojim životom.

Rezultati, koje je objavio Centar za istraživanje dobrobiti Univerziteta Oksford, u saradnji sa "Galupom", pokazuju da su određene zemlje ponovo na vrhu liste, dok su neke izgubile pozicije.

Finska opet na prvom mestu

Finska je i ove godine zadržala svoju titulu najsrećnije zemlje na svetu, već osmu godinu zaredom. Ova nordijska država prednjači zahvaljujući jakom socijalnom sistemu, kvalitetnom obrazovanju i univerzalnoj zdravstvenoj zaštiti. Iako njen bruto društveni proizvod po glavi stanovnika nije najviši, faktori poput niske nejednakosti i velike društvene sigurnosti doprinose osećanju blagostanja njenih građana.

Ko su vodeće zemlje?

Uz Finsku, u vrhu liste su i druge skandinavske zemlje – Danska, Island i Švedska, dok Holandija zaokružuje prvih pet. Zanimljivo je da su se u prvih deset našle i zemlje poput Kostarike, Izraela i Meksika, koje se nalaze van evropskog kontinenta. Njihov uspeh se pripisuje snažnom osećanju zajedništva i kulturnim vrednostima koje promovišu dobrobit pojedinca.

Kako stoje ostale zemlje?

Sjedinjene Američke Države su nastavile da padaju u rangiranju i sada zauzimaju 24. mesto. Ova pozicija odražava dugogodišnji trend smanjenja subjektivnog osećanja sreće među Amerikancima. S druge strane, na dnu liste se nalazi Avganistan, sa najnižim rezultatom, što ukazuje na ozbiljne izazove s kojima se suočavaju njegovi stanovnici.

Šta utiče na osećanje sreće?

Prema istraživanju, sreću u nekoj zemlji ne određuje samo ekonomska moć, već i kvalitet društvenih institucija, sloboda, odsustvo korupcije i socijalna podrška. Zemlje s višim standardom života, ali i jakim osećanjem zajedništva, pokazuju da materijalno blagostanje nije jedino bitno za sreću.

Ovogodišnji izveštaj potvrđuje da su društvena stabilnost, ekonomska sigurnost i međuljudski odnosi od suštinskog značaja za osećanje zadovoljstva životom. 

Možda bi druge nacije mogle nešto da nauče iz primera ovih najsrećnijih zemalja i primene slične modele u svojim društvima.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik