Poskupljenja stižu u supermarkete

Bez autora
May 27 2010

Proizvođači ulja poskupljuju svoj proizvod za 20 dinara po litru, dok će cene šećera, mleka, piva, kućne hemije i slatkiša biti uvećane za dva do pet odsto. Neki trgovci primeni će nove cenovnike već danas, dok će poskupljenja većine proizvoda udariti na kućne budžete građana Srbije najkasnije 15. juna. Neki proizvođači poput „Inveja” za ulja "vital" i "sunce" traže da ulje poskupi za 23,5 odsto, što je za oko 20 dinara po litru. Proteklih nekoliko dana nove cenovnike dostavili i proizvođači drugih roba... Tako će, na primer, šećer narednih dana poskupeti za dinar do tri dinara po kilogramu. "Apatinska pivara” i "Koka-Kola" dostavili su nove cenovnike za "jelen" i "MB pivo" čija će cena u zavisnosti od vrste pakovanja porasti za tri do pet odsto. "Imlek" je za njihovo mleko i mlečne proizvode najavio poskupljenje od dva do tri odsto, dok su konditori kao što su "Bambi", "Neli" i "Jafa" najavili poskupljenja za dva do pet odsto.

Poskupljenja stižu u supermarketeProizvođači ulja poskupljuju svoj proizvod za 20 dinara po litru, dok će cene šećera, mleka, piva, kućne hemije i slatkiša biti uvećane za dva do pet odsto.

Neki trgovci primeni će nove cenovnike već danas, doke će poskupljenja većine proizvoda udariti na kućne budžete građana Srbije najkasnije 15. juna.

"Neki proizvođači poput „Inveja” za ulja „vital” i „sunce” traže da ulje poskupi za 23,5 odsto, što je za oko 20 dinara po litru", kaže Milena Radulović direktor marketinga „Jabuke” i „Sos marketa”.

Ona tvrdi da se u njihovim marketima nove cene neće primenjivati dole god imaju starih zaliha.

Radulovićeva dodaje da su im proteklih nekoliko dana nove cenovnike dostavili i proizvođači drugih roba. Tako će, na primer, šećer narednih dana poskupeti za dinar do tri dinara po kilogramu.

„Apatinska pivara” i „Koka-Kola” dostavili su nam nove cenovnike za „jelen” i „MB pivo” čija će cena u zavisnosti od vrste pakovanja porasti za tri do pet odsto. „Imlek” nam je za njihovo mleko i mlečne proizvode najavio poskupljenje od dva do tri odsto, dok su konditori kao što su „Bambi”, „Neli” i „Jafa” najavili poskupljenja za dva do pet odsto", kaže Radulovićeva.

Pored hrane, dodaje ona, poskupljenja su najavili i pojedini proizvođači kućne hemije i sredstava za ličnu higijenu i to za dva do pet odsto, a toliko povećanje cena najavili su i proizvođači papirne galanterije (toalet papir, salvete i papirne maramice).

Nove cenovnike, kako saznajemo „Invej”, „Imlek” i „Apatinska pivara”, poslali su i drugim trgovinskim lancima.

„Intereksu” kažu da je njima „Imlek” za sada najavio poskupljenje samo dugotrajnog mleka.

"Kada je u pitanju ulje, mi smo od „Inveja” dobili najavu o poskupljenju ulja „sunce” i to za 23,5 odsto, dok je „Dijamant” najavio poskupljenje po kome će litar njihovog ulja ubuduće koštati 94 dinara. Novi cenovnici kod nas će biti primenjeni kada nam isteknu postojeće zalihe. Međutim, treba istaći da ove najave ne znače poskupljenje i ostalih ulja na tržištu. Primera radi ulje naše privatne robne marke „top badžet” ostaće na postojećoj ceni, što znači će se ono do daljnjeg prodavati za 78 dinara po litru" , kaže Ivana Ivetić iz „Intereksa”.

Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije, kaže da posle ovakvih najava niko ne može da tvrdi da će projektovana inflacija u Srbiji ostati na nivou od šest plus minus dva odsto.

"Pogotovo što će potezi pomenutih proizvođača biti inicijalna kapisla da se i drugi proizvođači pod ovim ili onim izgovorom takođe odluče na poskupljenja svojih proizvoda. A to je ništa drugo do potvrda da na tržištu Srbije vladaju javašluk i haos, i da država nište ne čini da to spreči", kaže Papović.

Umesto toga, ističe on, naša Vlada na čelu sa premijerom građane ubeđuje kako se u Srbiji svakim danom živi sve bolje.

"Pričaju nam priče kao da mi živimo u nekoj drugoj državi i ne znamo šta se ovde događa. U nekim zemljama kada cene skoče čak i za jedan odsto nastaje pravi haos, poziva se na odgovornost. Kod nas se odgovornost ne traži ni od koga. I to samo zato što ova zemlja nema uređen sistem robnih rezervi, čiji je zadatak da kada do ovakvih situacija dođe, smiri poremećaje na tržištu tako što će na tržište plasirati tu istu robu po nižim cenama", kaže Papović.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik