Prvi kućni 3D štampač u prodaji

Bez autora
Dec 11 2013

Aparat za domaćinstvo „Fudini” uskoro bi nam svima mogao omogućiti da uživamo u svojim omiljenim jelima - ali iz 3D štampača. Konstruktori naprave, pritom, tvrde da njihov pronalazak predstavlja uspešnu kombinaciju tehnologije, hrane, umetnosti i dizajna.U pitanju je jedan od onih impesivnih uređaja za koje naučnici tvrde da mogu kao čarolijom da stvore bilo šta - od šahovskih figura, i automobilčića-igračaka, pa do kostiju, oružja i gitara.

Prvi kućni 3D štampač u prodajiAparat za domaćinstvo „Fudini” uskoro bi nam svima mogao omogućiti da uživamo u svojim omiljenim jelima - ali iz 3D štampača. Konstruktori naprave, pritom, tvrde da njihov pronalazak predstavlja uspešnu kombinaciju tehnologije, hrane, umetnosti i dizajna.

U pitanju je jedan od onih impesivnih uređaja za koje naučnici tvrde da mogu kao čarolijom da stvore bilo šta - od šahovskih figura, i automobilčića-igračaka, pa do kostiju, oružja i gitara.

Sada su se, međutim, istraživači koji rade na 3D štampačima koncentrisali da unesu revoluciju u ishranu i lansirali su prvi štampač hrane za domaću upotrebu. Nazvan je „Fudini”, tvrde da predstavlja kombinaciju „tehnologije, hrane, umetnosti i dizajna”, a može da napravi bilo šta, od čokoladnih štanglica, do raviola.

Očekuje se da će uređaj moći da se kupi već sredinom 2014, po ceni od oko 100 evra. Da bi radio treba ga opremiti i kapsulom napunjenom svežim sastojcima koje određeno jelo zahteva. Korisnik zatim bira izgled hrane na kontrolnoj tabli uređaja, a hrana se „štampa” tako što se u slojevima nanose različiti sastojci.

Kompanija "Natural Machines", koja je razvila ovu ideju, sugeriše da bi, između ostalog, uređaj mogli da koriste i roditelji kako bi svoje najmlađe obradovali hranom u obliku životinja, ili likova iz crtaća, ili pak kako bi na površini torte ili kolača odštamapli odgovarajuću poruku.

Linet Kučma, jedna od osnivača kopanije i bivši menadžer „Majkrosofta”, otkriva da se proizvođač nada da će mu glavne mušterije biti domaćinstva i restorani. Interesovanje su pokazale i prodavnice hrane na malo, bilo da žele da štampaju hranu koju bi prodavale, ili da nameravaju da prodaju već napunjene kapsule za štampače, koje bi mušterije mogle da ponesu kući i tamo upotrebe.

„Fudini”, ipak, ima i svojih ograničenja.

„On ne obavlja automatski sav posao u kuhinji, niti zapravo kuva hranu, ali ako je neophodno može da je podgreva i održava toplom, jer sadrži i element za zagrevanje”, kažu izumitelji.

Ako imate i znate sve sastojke i umete sami da pripremite svoj obrok, to je na neki način još uvek bolje. „Fudini”, međutim, ima prednosti u odnosu na podgrevanje gotovih ili smrzntih obroka, a pored toga hranu čini i vizuelno zanimljivijom i privlačnijom.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik